آموزشی

تفاوت محافظ برق با استابلایزر چیست؟

محافظ برق یا استابلایزر

محافظت از لوازم الکتریکی در برابر نوسان برق یکی از مسائل مهم برای حفظ سلامت دستگاه های برقی و افزایش دوام و طول عمر مفید آن ها می باشد. تصور کنید در حال تماشای تلویزیون هستید و به یکباره برق منزلتان دچار نوسان شده و موجب سوختن تلویزیون و وارد آمدن خسارت می شود. در حالی که تنها با تهیه یک محافظ می توانستید از این خسارت پیشگیری کنید. در این مقاله سعی می کنیم توضیحات مفیدی درباره تفاوت محافظ برق با استابلایزر ارائه کنیم تا به شما در انتخاب بهتر دستگاهی برای حفاظت از لوازم برقی منزلتان کمک کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اما چه محافظی مناسب است؟ محافظ برق یا استابلایزر؟ اصلا تفاوت استابلایزر با محافظ برق در چیست؟

انتخاب محافظ برق یا استابلایزر با توجه به فاکتورهایی چون کیفیت، کارایی و قیمت دستگاه انتخابی شما دارد. استابلایزر علاوه بر حفاظت از دستگاه، اصلاح و تثبیت ولتاژ را انجام می دهد و محافظ برق به صورت قطع جریان در زمان نوسان و وصل مجدد در زمان ولتاژ مناسب عمل می کند.

آشنایی با استابلایزر

امروزه استفاده از محافظ جهت محافظت از دستگاه های پیشرفته برقی در صنعت و همچنین محافظت از لوازم الکتریکی در منازل و ادارات، شرکت ها و … جزئی جدایی ناپذیر از زندگی کنونی شده است. استابلایزر یک تجهیز الکترونیکی است که برای محافظت از دستگاه های برقی به ما کمک می کند و باعث می شود تا با خاطری آسوده به ادامه فعالیت های روزمره خود در منزل یا محیط کارمان بپردازیم. اما اینکه ساختار و عملکرد این وسیله به چه شکل است، سوالی است که در ادامه، به پاسخ آن می پردازیم.

استابلایزر 1کاوا فاران 1

گاهی ممکن است روزهایی را سپری کنید که به طور مداوم برق منزل یا محل کار شما دارای نوسانات پی در پی شده و سلامت دستگاه شما را به خط می‌اندازد؛

در صورت استفاده از محافظ در طول روز ممکن است چندین بار شاهد قطع و وصل برق توسط محافظ برای حفظ سلامت دستگاه باشید و این زمان ممکن است کمی طاقت فرسا باشد. اما در صورت استفاده از استابلایزر ، به طور دائم ولتاژی پایدار و ثابت برای دستگاه برقرار است. پس این وسیله، قطعا یکی از بهترین راهها برای حفاظت از دستگاه های شما به شمار می آید.

تثبیت کننده ولتاژ یا استابلایزر، میزان ولتاژ ورودی به دستگاه را تثبیت می کند و ولتاژ ثابت و پایداری را برقرار می کند. با این کار از دستگاه شما در برابر نوسان (کاهش یا افزایش ولتاژ) و سوختن یا نیم سوز شدن آن جلوگیری می کند و عمر مفید آن را افزایش می دهد.

انواع استابلایزر(تثبیت کننده ولتاژ)

استابلایزر یا محافظ

استابلایزر نوع رله: در این استابلایزر، از یک ترانسفورماتور و چندین رله استفاده شده است. از رله، جهت جابجایی بین تب های ترانس استفاده می شود. تعداد تب های ذکرشده بر اساس جریان خروجی و نوع آن مشخص می شود. این نوع استابلایزر برای کاربردهای خانگی و کوچک استفاده می شود.

استابلایزر نوع سروو: این نوع استابلایزر در سه نوع تک فاز، متعادل سه فاز و متقارن سه فاز وجود دارند. این استابلایزر به سرعت در مقابل تغییر ولتاژ واکنش نشان می دهد. برای جابجایی بین تب های ترانس از موتور هوشمند استفاده می شود.در صنعت و کاربردهای پزشکی و تجاری استفاده می شوند.

استابلایزر نوع استاتیک: استابلایزر نوع استاتیک دارای یک converter است که کار تغییر ولتاژ را انجام می دهد. میکروپروسسور داخل این استابلایزر، با تشخیص نوسان برق، به converter پیامی ارسال می کند. سپس تغییرات ولتاژ را اعمال و ولتاژ اصلاح شده را به ترانس ارسال می کند. در نوع استاتیک، جابجایی بین تب های ترانس با IGBT و MOSFETها انجام می شود.

مزایای تثبیت کننده ولتاژ stabilizer

از جمله مزایای استابلایزر می توان موارد زیر را نام برد:

  • محافظت در برابر اتصال کوتاه
  • تثبیت ولتاژ برق در محدوده ی مشخص
  • اصلاح ولتاژ ورودی به دستگاه و اتصال پایدار
  • صرفه جویی در هزینه ی برق مصرفی
  • افزایش عمر مفید دستگاه و حفظ سلامت آن
  • صرفه جویی در هزینه ها با کاهش هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه ها

آشنایی با محافظ برق

آیا تاکنون برایتان پیش آمده که بخاطر نوسان برق، یک یا چند وسیله برقی تان دچار خرابی و یا سوختن شده باشد؟ تحمیل هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری برخی وسایل ما را وادار به تصمیمی برای خرید محافظ برق می کند. در ابتدا شاید در مقابل تهیه محافظ برق مقاومت کرده و نیازی به تهیه ی آن نبینید اما با خرابی وسایل الکتریکی به دلیل کاهش یا افزایش جریان به لزوم تهیه آن پی خواهید برد.

محافظ برق وسیله ای است که در هنگام ایجاد کاهش یا افزایش میزان ولتاژ، آن را تشخیص داده و مدار را قطع می کند تا مانع از بروز نقص در لوازم الکتریکی شما گردد.

محافظ های برق به شکل های مختلفی در بازار موجود هستند از دو راهی های ساده دارای ال ای دی های سبز، قرمز گرفته تا محافظ برق هوشمند ولتاژ و جریان، که امکانات بیشتری برای کنترل برق در اختیارتان می گذارد.

چراغ سبز به معنای عملکرد درست محافظ و در امان بودن وسایل الکتریکی از خطرات برق است. چراغ قرمز به معنای عملکرد نادرست محافظ است. زمانی که میزان ولتاژ بیش از اندازه کاهش یا افزایش داشته باشد، این چراغ جهت هشدار روشن می شود.

محافظ هوشمند ولتاژ و جریان

اما امروزه با ورود نسل جدیدی از محافظ های برق هوشمند، حفاظت از کلیه‌ی دستگاه‌ها به سادگی امکان پذیر است. محافظ برق ولتاژ و جریان هوشمند یک نوع محافظ کلی برای مصارف خانگی یا صنعتی است که در دو نوع تکفاز و سه فاز وجود دارد.

شما با استفاده از یک محافظ کلی برق که براحتی در خروجی کنتور شما نصب می شود، از کلیه لوازم الکتریکی منزل یا محیط کارتان محافظ کرده اید. محافظ برق هوشمند ولتاژ و جریان 80 آمپر دیپ فیوژن جهت مصارف خانگی و محافظ برق هوشمند ولتاژ  و جریان 100 آمپری سه فاز جهت مصارف صنعتی می باشد. دیپ فیوژن ارائه دهنده انواع محافظ برق می باشد.

با  خرید محافظ برق کلی هوشمند از تمامی وسایل الکتریکی خود محافظت می کنید.

محافظ برق با استابلایزر چه تفاوتی دارد؟

همانطور که به طور کامل توضیح داده شد، محافظ برق از بروز خسارت در هنگام نوسان برق جلوگیری می کند. این وسیله، در هنگام ایجاد نوسان برق و تغییر ولتاژ، جریان را قطع می کند و بعد از کمی تاخیر که ولتاژ مجددا به میزان استفاده موردنیاز دستگاه رسید و  پایدار شد، دوباره ولتاژ را برقرار می کند.

استابلایزر همان تثبیت کننده ولتاژ برق است. تفاوت محافظ برق با استابلایزر در این است که استابلایزر در هنگام وقوع نوسان برق، ولتاژ را قطع نمی کند؛ بلکه آن را اصلاح کرده و ولتاژ موردنیاز دستگاه که به حالت ثبات و پایداری رسیده را به دستگاه وارد می کند.

تفاوت امحافظ برق با استابلایزر

در نهایت امر باید به این موارد توجه کنید که با توجه به میزان نوسان برق در سیستم شما، میزان بودجه ای که در نظر دارید برای حفاظت دستگاه هزینه کنید و ارزش مالی لوازم الکتریکی شما، تصمیم بگیرید که از محافظ برق استفاده کنید یا استابلایزر.

گاهی تنها استفاده از یک محافظ جوابگوی نیاز شما به حفاظت دستگاهتان می باشد و نیاز به صرف هزینه بیشتر برای استابلایزر نیست و گاهی استفاده از یک محافظ کلی مانند محافظ برق هوشمند بهترین راهکار محافظت از کل لوازم الکتریکی است.

خرید محافظ برق یا خرید استابلایزر

با توجه به در معرض خطر بودن لوازم الکتریکی در برابر افت یا نوسان ولتاژ و وارد آمدن آسیب به دستگاه ها استفاده از یک وسیله برای محافظت از دستگاهتان امری ضروری است. محافظ برق یا استابلایزر راه حلی برای حفظ سلامت دستگاه و افزایش طول عمر مفید دستگاه می باشد. با صرف هزینه در حفاظت دستگاهتان از وارد آمدن خساراتی چون سوختن یا نیم سوزشدن آن و تحمیل هزینه های گزاف برای تعمیر و یا تهیه مجدد وسایل جلوگیری می کنید.

تکفاز کالا به عنوان تامین کننده انواع لوازم الکتریکی خانگی و صنعتی ازجمله انواع محافظ برق و استابلایزر با کیفیت از برندهای مختلف، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای مشاوره و راهنمایی جهت تهیه کالای موردنظرتان با مشاوران ما در تکفاز کالا تماس حاصل نمایید.

author-avatar

درباره اعظم کریمی

به پژوهش درباره تجهیزات صنعت برق علاقه دارم و نویسنده مقالات تخصصی و آموزشی در زمینه تجهیزات صنعت برق هستم.سعی دارم برای افزایش آگاهی علاقمندان، اطلاعات تجربی و فنی خودم را به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *