آموزشی

انرژی پاک چیست؟

انرژی پاک به چه معناست
clean energy 1

انرژی پاک چیست؟

انرژی پاک یا تجدید پذیر همانطور که از نامش پیداست به انرژی در حال توسعه و کامل برای تحقق خواسته فعلی ما برای حفظ محیط زیست و مقابله با بحران سوخت غیر قابل تجدید است. همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد، بین منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر تفاوت هایی وجود دارد.

تفاوت انرژی های تجدید پذیر و انرژی پاک ( بدون کربن ) چیست؟

انرژی تجدیدپذیر انرژی است که از منابعی به دست می آید که به طور طبیعی جایگزین می شوند، مانند نور خورشید و باد. برخلاف سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ که قابل جایگزینی نیستند، انرژی های تجدیدپذیر به طور طبیعی در مدت زمان کوتاهی بازسازی می شوند. انرژی هسته‌ای و حتی نیروگاه‌های آبی بزرگ توسط قانون ایالت کالیفرنیا قابل تجدید در نظر گرفته نمی‌شوند، اما انتشار گازهای گلخانه‌ای را منتشر نمی‌کنند و آن ها را به منابع انرژی بدون کربن و پاک تبدیل می‌کند.

نمونه هایی از منابع انرژی تجدید پذیر: باد، خورشید، زیست توده، زمین گرمایی و انرژی آبی کوچک

نمونه هایی از منابع انرژی بدون کربن : نیروگاه های آبی بزرگ و نیروگاه های هسته ای

نمونه هایی از منابع انرژی سوخت فسیلی : گاز طبیعی، زغال سنگ و نفت

انرژی پاک به چه معناست

دقیقا انرژی پاک به چه معناست؟

به طور معمول، اصطلاح انرژی “پاک” یا “بدون کربن” برای اشاره به برق تولید شده توسط تاسیساتی که به طور مستقیم گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن را در طول فرآیند تولید منتشر نمی کنند، استفاده می شود. اگرچه بین این دسته ها همپوشانی وجود دارد، اما همانطور که در قبل گفتیم انرژی پاک با انرژی “سبز” و انرژی “تجدید پذیر” متفاوت است.

انرژی سبز به منابع انرژی اطلاق می شود که بیشترین فایده زیست محیطی را فراهم می کند. بیشتر منابع انرژی سبز، مانند باد و خورشید، نیز منابع تجدیدپذیر هستند، به این معنی که به طور طبیعی در طول زمان دوباره پر می شوند. بیشتر منابع تجدیدپذیر نیز پاک هستند، اما مواردی وجود دارد که اینطور نیست.

چرا استفاده انرژی پاک مهم است؟

دنیای ما بر اساس انرژی تولید می شود. تولید انرژی پاک به ما امکان می دهد انرژی مورد نیاز خود را بدون انتشار گازهای گلخانه ای و اثرات منفی زیست محیطی ناشی از سوخت های فسیلی تولید کنیم و به نوبه خود به کاهش تغییرات آب و هوایی کمک می کند. قبل از اینکه ضرورت استفاده از انرژی پاک را بدانیم باید به این سوال پاسخ دهیم؛ گازهای گلخانه ای چیست؟ به زبان ساده، آن ها گازهایی هستند که گرما را در جو زمین به دام می اندازند. گازهای گلخانه ای که در طی احتراق سوخت فسیلی آزاد می شوند یکی از بزرگترین عوامل افزایش سطح CO2 هستند. به عنوان مثال، زغال سنگ برای ایجاد حدود 10 درصد از انرژی مصرف شده در آمریکا در سال 2020 استفاده شد. در همان سال، زغال سنگ مسئول حدود 19 درصد از کل انتشار سالانه CO2 بود.هرچه بیشتر بتوانیم ردپای کربن خود را کاهش دهیم و به منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر تکیه کنیم، شانس بیشتری برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوا و حفظ سیاره خود برای نسل‌های آینده خواهیم داشت.

نمونه هایی از انرژی پاک

هنگام بحث درباره انرژی پاک، گفتگو به انرژی باد در مقابل انرژی خورشیدی محدود نمی شود. انواع دیگری از انرژی پاک غیر از توربین های بادی و پنل های خورشیدی وجود دارد. انرژی پاک را می توان از طریق منابع هسته ای، باد، نیروی خورشید و حتی آب تامین کرد که در زیر نمونه هایی از انرژی پاک آورده شده است.

  • انرژی هسته ای

انرژی هسته ای از طریق فرآیندی به نام شکافت هسته ای تولید می شود. ابتدا اتم‌ها از هم جدا می‌شوند تا اتم‌های کوچک‌تری تشکیل دهند و در این فرآیند گرما ایجاد می شود، سپس گرمای ایجاد شده برای جوشاندن آب به بخار استفاده می‌شود که توربین تولید برق را نیرو می‌دهد. این یکی از کارآمدترین و قابل اعتمادترین منابع انرژی بدون کربن موجود در کشور ما است.

  • انرژی آبی

انرژی هیدروالکتریک یا برق آبی با استفاده از نیروی آب جاری ایجاد می شود. همانطور که آب در پره های یک توربین می چرخد، ژنراتوری را که انرژی تولید می کند، تغذیه می کند. انرژی آبی همچنین مزایایی فراتر از تولید برق دارد، مانند کنترل سیل و پشتیبانی از آبیاری.

  • انرژی خورشیدی پنلی

رایج ترین نوع انرژی پاک است که اغلب افراد آن را می شناسند. انرژی خورشیدی با استفاده از پنل های خورشیدی برای جذب و به دام انداختن نور خورشید کار می کند. سپس یک اینورتر نور خورشید را به برق AC تبدیل می کند که می تواند برای برق رسانی به لوازم خانگی شما استفاده شود.

  • انرژی باد توربینی

باد یکی دیگر از منابع انرژی است که هم فراوان است و هم دسترسی به آن آسان است. برای ایجاد انرژی باد، هوا از پره های توربین های بزرگ عبور می کند و باعث چرخش آنها می شود. سپس انرژی ایجاد شده توسط تیغه های چرخان مهار شده و به برقی که در خانه های خود استفاده می کنیم تبدیل می شود.

  • انرژی زمین گرمایی یا گرمایش زمین

انرژی زمین گرمایی با استفاده از گرما از درون هسته زمین تولید می شود. این فرآیند با سوراخ کردن زمین شروع می شود که باعث می شود بخار و آب به سطح زمین برود. پس از رسیدن به سطح، آب برای تامین انرژی توربین هایی که برق تولید می کنند استفاده می شود.

آینده انرژی پاک چیست؟ آیا می توانیم آنها را جایگزین کنیم؟

آینده انرژی های پاک روشن به نظر می رسد، زیرا سال های اخیر نشان می دهد که ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در سطح جهان بیشتر از مجموع ظرفیت های سوخت فسیلی و هسته ای جدید نصب شده است. منابع تجدیدپذیر اکنون بیش از یک سوم ظرفیت برق نصب شده در سطح جهان را تشکیل می دهند. به عنوان نمونه ای از این رشد، چهارشنبه 10 ژوئن 2020 برای اولین بار در تاریخ بریتانیا دو ماه از انرژی صرفاً از انرژی های تجدید پذیر بود. ضمن آن رشد آگاهی افراد مختلف در جهت استفاده بیشتر و جایگزینی آن اغلب دولت ها را به سمت استفاده از انرژی پاک می برد. با ادامه رشد جمعیت جهان، تقاضای فزاینده ای برای انرژی وجود دارد و منابع تجدیدپذیر پاسخی برای ارائه راه حل های انرژی پایدار هستند و در عین حال از سیاره زمین در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت می کنند. البته استفاده از انرژی پاک فقط در سطح ملی اتفاق نمی افتد، زیرا شهرها و ایالت ها نیز سیاست هایی را برای افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر اتخاذ می کنند. در ایالات متحده، 29 ایالت مجموعه‌ای از انرژی‌های تجدیدپذیر را تعیین کرده‌اند تا درصد معینی از انرژی مصرف‌شده باید از منابع تجدیدپذیر تأمین شود و بیش از 100 شهر در سراسر جهان اکنون حداقل 70 درصد از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند. همانطور که شهرهای بیشتری به سمت تبدیل شدن به 100٪ تجدیدپذیر می روند، شرکت ها نیز با خرید سطوح بی سابقه انرژی تجدید پذیر نقشی ایفا می کنند. البته به دلیل محدود بودن سوخت‌های فسیلی، منطقی است که آینده در اختیار انرژی های تجدیدپذیر باشد و انتظار می‌رود که تعداد منابع تجدیدپذیر همچنان افزایش یابد و هزینه ها را نیز کاهش دهد که این آینده روشن انرژی های پاک را نوید می دهد.

clean energy 3

چگونه انرژی پاک می تواند گرمایش جهانی را کاهش دهد؟

بشر بیش از 150 سال است که از سوخت های فسیلی استفاده می کند و با افزایش استفاده از آن ها، انتشار گازهای گلخانه ای که هنگام سوزاندن این سوخت ها تولید می شود نیز افزایش یافته است. این گازهای گلخانه ای گرما را در جو به دام می اندازند و باعث افزایش دمای زمین می شوند. این گرم شدن کره زمین یکی از علائم تغییرات آب و هوایی است که شاهد افزایش رویدادهای آب و هوایی شدید، تغییر زیستگاه ها و جمعیت حیات وحش، بالا آمدن سطح آب دریاها و اثرات دیگر بوده است. از آنجایی که منابع انرژی تجدیدپذیر گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن منتشر نمی کنند، به گرم شدن کره زمین کمکی نمی کنند.

آیا انرژی پاک می تواند جایگزین سوخت های فسیلی شود؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انسان ها برای چندین دهه از سوخت های فسیلی استفاده می کنند، به این معنی که تغییر به سمت انرژی پاک نسبتاً مشکل بوده است. در نتیجه، منابع انرژی تجدیدپذیر هنوز غیرقابل پیش‌بینی هستند و هنوز نیازهای جهانی ما را برآورده نمی‌کنند. این بدان معناست که انرژی های تجدیدپذیر هنوز با منابع انرژی مبتنی بر کربن تکمیل می شود. با این حال، اعتقاد بر این است که نیازهای انرژی ما را می توان با ذخیره کارآمد انرژی تجدیدپذیر متعادل کرد. کارهای زیادی برای بهبود زیرساخت‌ها و قابلیت‌های ذخیره‌سازی انرژی پاک انجام می‌شود و کارشناسان می‌گویند که انرژی تجدیدپذیر پاک می‌تواند تا سال 2050 جایگزین سوخت‌های فسیلی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *