آموزشی, تجهیزات الکترونیکی

آیا محافظ برق قابل تعمیر است؟

تعمیر محافظ برق

محافظ برق به عنوان یکی از تجهیزات اصلی برای حفاظت و جلوگیری از نوسانات مخرب در ساختمان است. این محافظ ها وظیفه تشخیص نوسان و جلوگیری از آن را بر عهده دارند. حالا سوال پیش می آید اگر خود محافظ برق خراب شد چه کنیم؟ پرسش مهم این است: آیا قابلیت تعمیر دارد؟ در این مقاله در مورد اینکه آیا محافظ برق قابل تعمیر است یا خیر بحث می کنیم.

در کل باید به این سوال که آیا محافظ برق قابل تعمیر است جواب داد بله. باید بعضی از موارد را در آن بسنجیم که آیا ارزش تعمیر دارد یا خیر، آیا مقرون به صرفه هست یا خیر.

تعمیر محافظ برق

تعمیر محافظ های برق اصول خاص خودش را دارد که قدم به قدم به شرح زیر اقدام می کنیم:

 1. تشخیص ایراد در محافظ برق: برای تشخیص درست خرابی محافظ باید دانش فنی و ابزارهای مناسب آن را در اختیار داشته باشید. تکنسین های ماهر هم می توانند در تشخیص دقیق عیب های محافظ به شما کمک کنند.
 2. عموما امکان دارد خرابی از یک قطعه داخلی باشد. جدا شدن اتصالات درون دستگاه نیز یکی دیگر از عوامل خرابی محافظ است. رایج ترین خرابی نیز در مدارات محافظ به وجود می آید.
 3. قطعات معیوب را جایگزین کنید: در بیشتر مواقع قطعاتی در محافظ خراب می شوند. جایگزین کردن قطعات معیوب، محافظ را به حالت اول باز می گرداند. آسان ترین راه تعمیر محافظ بدون دانش فنی تعویض قطعات معیوب می باشد.
 4. تنظیم مجدد مدارات الکترونیکی محافظ: در بعضی از محافظ ها از مدارات الکترونیکی پیچیده برای جلوگیری از نوسان استفاده شده است. ضربه های شدید امکان دارد این مدارات را دچار اختلال کند. با تعمیر و تنظیم مجدد این مدارات می توان دوباره از محافظ برق استفاده کرد.
 5. لحیم مجدد اتصالات: یکی از رایج ترین خرابی های محافظ جدا شدن اتصالات محافظ است. با افتادن یا ضربه، اتصالات داخلی محافظ از هم جدا می شود. در این صورت می توان با یک لحیم کاری ساده مجدد قسمت های جدا شده را به هم متصل کرد.
چگونگی تعمیر محافظ برق

مرحله آخر بعد از تعمیر محافظ برق

پس از تعمیر محافظ ها، آن ها را تست و راه اندازی مجدد کنیم تا از صحت عملکرد آن ها اطمینان حاصل کنیم. نکته مهم این است که تعمیر بعضی از محافظ ها کاری بسیار پیچیده و سخت است. پیشنهاد می شود که در این مواقع از تکنسین های ماهر که دارای تجربه و تخصص می باشند کمک بگیرید.

محدودیت های تعمیر محافظ برق

محافظ های برق دارای انواع مختلفی هستند. امکان دارد تعمیر آنها با محدودیت هایی رو به رو باشد که به بررسی بعضی از این محدودیت ها می پردازیم.

 1. عدم وجود قطعات یدکی: در برخی مواقع در هنگام تعمیر محافظ برق امکان دارد قطعه معیوب در بازار کمیاب یا نایاب باشد. عدم وجود قطعات باعث می شود در تعمیر محافظ برق محدودیت هایی ایجاد شود.
 2. عدم توانایی فنی: با توجه به پیشرفت در زمینه تکنولوژی، نسل محافظ ها هم پیشرفت کرده است. روز به روز محافظ های جدیدتر و با قابلیت های بیشتر به بازار عرضه می شود. مواردی که در تعمیرات محافظ های برق چالش برانگیز است عدم آگاهی یا توانایی فنی برای تعمیر آن می باشد.
 3. محدودیت فیزیکی: امکان دارد محافظ ها در محیط یا مکان هایی نصب شود که دسترسی به آن ها محدود شده باشد. در آن صورت تعویض محافظ برق بسیار به صرفه تر است. البته این موارد بسیار نادر است.
 4. محدودیت زمان: در بعضی از مواقع امکان دارد محافظ برق در محیطی با سیستم فعال به صورت دائم نصب شده باشد. اگر محافظ معیوب در این سیستم را جدا کنیم امکان دارد هزینه استهلاک سیستم بیشتر باشد. این مواقع با توجه به هزینه های سربار سیستم امکان دارد در تعمیر محافظ محدودیت زمان وجود داشته باشد.

در کل این محدودیت ها باعث می شود که تعمیر محافظ برق کمی با مشکل مواجه شود. البته این موارد با تدابیر دقیق قابل مدیریت می باشد.

مزایا و معایب تعمیر محافظ برق

تعمیر محافظ برق دارای مزایا و معایب می باشد که به صورت کامل شرح می دهیم.

مزایای تعمیر محافظ برق

 1. کاهش هزینه: معمولا تعمیر و تعویض قطعات در محافظ برق هزینه پایین تری نسبت به تعویض محافظ برق دارد. با تعویض قطعات مقدار بسیار زیادی در هزینه ها صرفه جویی می شود.
 2. صرفه جویی در زمان: در مواقعی که مشکل از اتصالات داخلی محافظ باشد با یک لحیم کاری ساده اتصالات را مجدد برقرار می کنیم. با تعمیر مجدد اتصالات در زمان صرفه جویی می کنیم.

معایب تعمیر محافظ برق

 1. عدم قابلیت تعمیر: در بعضی مواقع محافظ های برق به دلیل ساختاری که دارند قابلیت تعمیر ندارند و جایگزینی آن ضروری است.
 2. عمر محدود: امکان دارد با تعمیر محافظ عمر مفید آن کاهش یابد و در گذر زمان مجبور به جایگزینی آن باشید.
 3. عدم تطبیق قطعات: با تعویض قطعه ای در محافظ امکان دارد قطعات دیگر با قطعه جایگزین شده تطبیق نداشته باشد. عدم تطابق قطعات مشکلاتی از قبیل آتش سوزی ایجاد می کند که خطرات بیشتری را به همراه دارد.

با توجه به این شرایط عنوان شده تصمیم گیری در مورد تعویض یا تعمیر محافظ برق بسیار راحت تر است.

نتیجه گیری

محافظ برق یکی از تجهیزات ضروری در مدارات برقی می باشد که باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات می شود. اگر خود محافظ خراب شود، می توان آن را تعمیر کرد. برخی از محافظ ها قابلیت تعمیر دارند و بعضی از محافظ ها این قابلیت را ندارند و باید تعویض شوند. پیشنهاد می شود با توجه به نوع خرابی محافظ، مزایا و معایب تعمیر آن بیشتر توجه داشته باشید. با دانستن این موضوعات می توانید تصمیم بگیرید که بهتر است محافظ را تعمیر کنیم یا تعویض.

سوالات متداول

1. آیا محافظ برق قابل تعمیر است؟

بله. محافظ برق را با توجه به نوع خرابی آن می توانید تعمیر کنید.

2. آیا تعویض قطعات در محافظ برق باعث کاهش راندمان محافظ می شود؟

خیر. قطعات یدکی محافظ ها پس از تعویض مانند قبل از دستگاه های شما محافظت می کند.

3. دلایل خرابی محافظ برق چیست؟

محافظ برق یک دستگاه الکترونیکی است. محافظ ها در اثر عواملی همچون ضربه شدید، رطوبت، حرارت مستقیم، گرد و غبار و دیگر عوامل محیطی خراب می شود.

4. آیا نوسان برق باعث خرابی خود محافظ می شود؟

بله. بعد از اتمام عمر مفید محافظ ها و در مکانی که نوسان برق زیاد باشد امکان دارد مدارهای محافظ معیوب شود.

author-avatar

درباره اعظم کریمی

به پژوهش درباره تجهیزات صنعت برق علاقه دارم و نویسنده مقالات تخصصی و آموزشی در زمینه تجهیزات صنعت برق هستم.سعی دارم برای افزایش آگاهی علاقمندان، اطلاعات تجربی و فنی خودم را به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *