آموزشی, تجهیزات الکترونیکی

آیا ماشین ظرفشویی نیاز به محافظ برق دارد؟

آیا ماشین ظرفشویی نیاز به محافظ برق دارد؟

هر وسیله الکتریکی نیاز به محافظت در برابر نوسان برق دارد. ماشین ظرفشویی برای کارکرد بهینه نیازمند به محافظ برق است. موتور ماشین ظرفشویی دارای اهمیت زیادی است. در صورت خراب شدن یا سوختن، هزینه ی تعمیر یا تعویض آن بالا است. در ادامه با ساختار داخلی ماشین ظرفشویی و نیاز آن به محافظ برق و انواع محافظ های موجود بیشتر آشنا می شویم.

ساختار داخلی ماشین ظرفشویی

ساختــار ماشیــن ظرفشویی

خطرات الکتریکی در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی از جمله وسایل الکتریکی دارای موتور است. از قطعات حساس و مهم آن می توان هیت پمپ، جت پمپ و … را نام برد. افت و یا افزایش ولتاژ در هرزمان ممکن است باعث آسیب به لوازم برقی شود.

ممکن است در حین انجام امور روزمره خود باشید که استشمام بوی سوختن و یا شنیدن صدای وزوز، توجه شما را به خود جلب کند. قطع کردن برق دستگاه اولین کاری است که باید انجام دهید. عدم توجه به این بوی سوختن ممکن است خطرآفرین باشد.

سوختن برد دستگاه، نیم سوز شدن یا سوختن موتور باعث ایجاد این بو می شود. اتصالی در قطعات داخلی هم باعث سوختن ماشین ظرفشویی می شود. ایجاد اتصالی سیم ماشین ظرفشویی و یا پریز هم بسیار خطرناک است.

سوختن و از کار افتادن ماشین ظرفشویی در زمانی که با انبوهی از ظروف مواجه هستید، شاید یک فاجعه به نظر برسد. راهکار جلوگیری از این اتفاقات، استفاده از یک محافظ برق خوب است. محافظ برق باعث افزایش طول عمر دستگاه و کارکرد بهتر آن می شود.

مزایای استفاده از محافظ برق در ماشین ظرفشویی

خرید محافظ برق ماشین ظرفشویی، خیال شما را از سوختن آن براثر نوسان برق آسوده می کند. البته همیشه سوختن یا نیم سوز شدن قطعات ماشین ظرفشویی بر اثر نوسان برق نیست. ورود دانه های برنج یا میوه و… در جت پمپ و پمپ تخلیه باعث از کار افتادن آن می شود. با ورود مواد غذایی پروانه نمی تواند آب را تخلیه کند و دستگاه شروع به کار نمی کند.

تا زمانی که ماشین ظرفشویی آبی که از قبل ممکن است در آن وجود داشته باشد را تخلیه نکند، هیچ فرمانی به هیچ بخش دستگاه نمی دهد.

دلایل مختلفی برای از کار افتادن این دستگاه وجود دارد. اما با تهیه محافظ برق برای ماشین ظرفشویی دست کم می دانید این اتفاق ناشی از نوسان برق نیست. از مزایای استفاده از محافظ برق در ماشین ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حفاظت در برابر نوسان برق
  • افزایش عمر مفید دستگاه
  • بهبود عملکرد دستگاه
  • ایمنی بیشتر
  • حفاظت در برابر قطعی برق

مشاهده محصولات محافظ برق تکفازکالا

معرفی انواع مناسب محافظ برق ماشین ظرفشویی

برای حفظ ایمنی ماشین ظرفشویی شما، محافظ برق های متفاوتی موجود است. از جمله این محافظ برق ها موارد زیر است:

  • محافظ برق پریز دار ماشین ظرفشویی: این نوع محافظ به شکل دوشاخه داخل پریز جای می گیرد. دارای سه چراغ ال ای دی به رنگ سبز، زرد و قرمز می باشد. رنگ سبز به معنی دریافت صحیح ولتاژ است.  رنگ زرد، برای بررسی ولتاژ بعد از شناسایی یک نوسان کوتاه است. در صورت ورود صحیح ولتاژ، چراغ سبز روشن می شود. در صورت تکرار نوسان برق، چراغ قرمز روشن می شود.
  • محافظ برق بدون پریز ماشین ظرفشویی: دسته ی محافظ برق بدون پریز شامل محافظ های برق هوشمند هستند. این محافظ های هوشمند، پارامترهای قابل تنظیم دارند. پس از تنظیم حداقل و حداکثر میزان ولتاژ و جریان، به محض عبور از میزان مشخص شده، جریان و ولتاژ قطع می شود. بعد از گذشت زمان تعیین شده و بازگشت ولتاژ به محدوده مجاز، مدار وصل می شود.

فاکتورهای قابل تنظیم محافظ برق هوشمند

پارامترهای تنظیمی محافظ برق هوشمند

انواع محافظ برق هوشمند ماشین ظرفشویی:

محافظ برق هوشمند ولتاژ 80 آمپر(تکفاز): این محافظ داخل جعبه فیوز نصب شده و از کلیه لوازم الکتریکی از جمله ماشین ظرفشویی محافظت می کند. دارای نمایشگری است که میزان ولتاژ خروجی را نشان می دهد.

محافظ برق هوشمند جریان و ولتاژ 80 آمپر(تکفاز): با نصب این محافظ داخل جعبه فیوز(پشت کنتور) کلیه وسایل الکتریکی ساختمان شما از نوسان برق در امان خواهند بود. نمایشگر این محافظ، میزان جریان و  ولتاژ خروجی را نشان می دهد.

محافظ برق هوشمند جریان و ولتاژ 100 آمپر(سه فاز): جهت حافظت از دستگاه های الکتریکی در محیط های صنعتی و هتل ها و اماکن بزرگ اداری و تجاری استفاده می شود. مانند دو نوع قبل، دارای نمایشگر دیجیتال و پارامترهای قابل تنظیم است.

نکات مهم خرید محافظ برق ظرفشویی

در تهیه محافظ برق مناسب ماشین ظرفشویی به ولتاژ نامی، زمان تاخیر، تعداد پریزها و برند آن دقت کنید. محافظ برقی که تهیه می کنید باید دارای ویژگی های متناسب با ماشین ظرفشویی شما باشد. تعداد پریزهای آن نباید زیاد باشد چون باعث فشار به دستگاه می شود. ابتدا در مورد صحت عملکرد این تجهیز و گارانتی آن اطمینان حاصل کنید.

محافظ برق ماشین ظرفشویی بوش را می توان از بین موارد ذکرشده انتخاب کرد.

راهنمای نصب محافظ برق ماشین ظرفشویی

برای نصب محافظ برق پریزدار، به فاصله ی ماشین ظرفشویی از پریز دقت کنید. اندازه کابل محافظ برق باید متناسب با این فاصله باشد. پس از انتخاب محافظ برق مناسب دوشاخه را به پریز وصل کنید. پس از اتصال در صورت درستی محافظ و ولتاژ، چراغ سبز محافظ روشن می شود و دستگاه شما ایمن است.

محافظ برق بدون پریز که دسته محافظ های هوشمند هستند، داخل جعبه فیوز نصب می شوند. بهتر است از یک متخصص برای نصب این محافظ کمک بگیرید. تصویر زیر شماتیک نصب یک محافظ برق هوشمند ولتاژ و جریان را نشان می دهد.

شماتیک نصب محافظ

سوالات متداول

1. آیا می توان از یک محافظ مشترک برای ماشین ظرفشویی و یخچال استفاده کرد؟

بله. این دو دستگاه هردو موتوری بوده و نیاز به زمان تاخیر نسبتاً یکسانی دارند. پس می توان از یک محافظ مخصوص دارای زمان تاخیر بین3 تا 5 دقیقه یا 4 تا 6 دقیقه استفاده کرد.

2. آیا محافظ برق کلی ساختمان از ماشین ظرفشویی هم محافظت می کند؟

بله. شما با تهیه یک محافظ برق هوشمند از تمامی لوازم الکتریکی منزل محافظت کرده اید.

3. برای ماشین ظرفشویی محافظ برق پاکنتوری کاربرد دارد؟

بله. محافظ برق پاکنتوری تمامی وسایل الکتریکی منزل شما را از نوسان برق محافظت می کند.

author-avatar

درباره اعظم کریمی

به پژوهش درباره تجهیزات صنعت برق علاقه دارم و نویسنده مقالات تخصصی و آموزشی در زمینه تجهیزات صنعت برق هستم.سعی دارم برای افزایش آگاهی علاقمندان، اطلاعات تجربی و فنی خودم را به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *