آموزشی, تجهیزات الکترونیکی

آیا فر برقی نیاز به محافظ دارد؟

آیا فر برقی نیاز به محافظ دارد؟

یکی از مهمترین مسائل در بهبود کارایی وسایل الکتریکی حفاظت در برابر نوسان برق است. افت یا افزایش ولتاژ باعث آسیب رسیدن به لوازم الکتریکی می شود. با استفاده از محافظ برق از خطر سوختن یا نقص ناشی از نوسان برق در دستگاه جلوگیری می شود. فر برقی نیز به حفاظت در مقابل خطر نوسانات یا شوک های الکتریکی نیاز دارد. در این مقاله به آشنایی با ساختار فربرقی و اینکه آیا فر برقی نیاز به محافظ دارد، می پردازیم.

آشنایی با فر برقی و انواع آن

فر برقی یکی از اجزای جدایی ناپذیر آشپزخانه می باشد. سوختن یا خرابی این وسیله، شما را از فرایند آشپزی دور می کند و مانع چشیدن طعم خوش غذاهای عالی این دستگاه می شود. برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از یک محافظ برق برای فربرقی بسیار ضروری است.

به طور کلی فرها به سه دسته ی زیر تقسیم می شوند:

  • فرگازی: این فر نیاز به اتصالات گازی داشته و بدون آن کار نمی کند.
  • فربرقی: این دسته، براحتی با اتصال به برق کار می کند. درون آن یکسری المنت وجود دارد که با گرم شدن آن، کار پخت را انجام می دهد. قابل جابجایی است و کار با آن آسان است.
  • فرترکیبی(برقی-گازی): ترکیبی از دو نوع فر برقی و فر گازی است.

انواع فر برقی

  • فر برقی روکار: این فر حجم بیشتری نسبت به نوع توکار اشغال می کند. مناسب برای پختن انواع کیک و شیرینی و… می باشد.
  • فر برقی توکار: فر توکار با قرار گرفتن داخل دیوار، ظاهر بهتری به دیزاین آشپزخانه شما می دهد و فضایی را اشغال نمی کند. انواع کیک و مواد غذایی را می توان در آن پخت.

ابتدا بیایید با فر برقی آشنا شده، ساختار آن را بررسی کنیم.

ساختار داخلی فر برقی

ساختار داخلی فر برق

فر برقی دارای المنت هایی برای ایجاد حرارت است. وجود ترموستات در فر برقی، از سوختن غذا جلوگیری می کند. برخی از فرهای برقی دارای یک المنت در بالای دستگاه هستند و در برخی از آن ها المنت در پایین دستگاه قرار دارد. بعضی از فرهای برقی هر دو المنت پایین و بالا را دارد. این دستگاه از نظر ظاهری به مایکروویو شباهت دارد.

فربرقی با مایکروویو چه تفاوت هایی دارد؟ اولین تفاوت در شیوه ی گرما دهی است. مایکروویو با موج کار می کند و دارای یکسری صفحات منعکس کننده است که تا عمق مواد غذایی را گرم می کند. در فربرقی این کار توسط المنت ها صورت می گیرد.

از فر برقی در مغزپخت کردن و پخت انواع کیک و نان استفاده می شود و مایکروویو بیشتر برای گرم کردن غذا کاربرد دارد.

تا اینجا با ساختار فر برقی و نحوه کارکرد آن آشنا شدیم. استفاده از این دستگاه درصورتی امکان پذیر است که به درستی کار کند. حوادثی مانند نوسان برق باعث آسیب به دستگاه شده و یا آن را می سوزاند. بنابراین، بعد از تهیه فربرقی، برای افزایش کارایی و عمر مفید آن، باید از محافظ برق استفاده کنیم. تهیه محافظ برق مایکرویو نیز باعث بهبود کارایی آن می شود.

چرا فر برقی نیاز به محافظ برق دارد؟

فر برقی از جمله وسایل الکتریکی است که برای حفظ ایمنی و کارکرد بهتر نیازمند به محافظ برق است. وجود برد الکتریکی در این دستگاه از اهمیت بالایی برخوردارست. برای حفظ سلامت و کارکرد صحیح آن استفاده از محافظ برق ضرورت دارد.

بهترین محافظ برق برای فر برقی

برای حفاظت انواع وسایل برقی، محافظ برق های بسیار متنوعی وجود دارد. چطور بفهمیم بهترین محافظ برق برای فر برقی چیست؟

پاسخ اینست: در صورتی که فر برقی، تنها وسیله ی برقی است که می خواهید از آن حفاظت کنید، تهیه ی یک محافظ برق پریزدار متناسب با ولتاژ و جریان دستگاهتان کافی است. اما در صورتی که به فکر حفظ ایمنی کلیه دستگاه های برقی ساختمانتان هستید، پیشنهاد ما استفاده از یک محافظ برق هوشمند است.

این محافظ با پارامترهای قابل تنظیمی که دارد، براحتی شخصی سازی می شود. نمایشگر ولتاژ و جریان دارد. در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد دارد. نوع تکفاز آن برای کنتورهای تکفاز و مصارف خانگی و محیط های کوچک استفاده می شود. نوع سه فاز آن برای کنتورهای سه فاز و محیط های بزرگ صنعتی، هتل ها، ساختمان های بزرگ اداری و تجاری و … کاربرد دارد.

انواع محافظ برق مناسب فر برقی

محافظ برق های متنوعی در بازار وجود دارد که شما می توانید برای حفاظت از فر برقی خود از آن استفاده کنید. در ادامه به انواع محافظی که می توانید برای دستگاه خود استفاده کنید اشاره می کنیم.

محافظ های برق به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. محافظ های آنالوگ دارای سه چراغ زرد، قرمز و سبز هستند و در هنگام بروز نوسان برق را قطع می کند. پس از رسیدن ولتاژ به محدوده ی مجاز برق را وصل می کند.

محافظ های دیجیتال به دو شکل فیکس و قابل تنظیم هستند. این محافظ ها نمایشگر ولتاژ دارند. نوع فیکس، میزان ولتاژ فعلی را نشان می دهد. در نوع قابل تنظیم، پارامترهای تنظیمی وجود دارد که می توانید با آن محافظ خود را شخصی سازی کنید. این نوع محافظ با نام محافظ برق هوشمند شناخته می شود.

از تمامی محافظ های فوق می توان برای محافظت از فر برقی استفاده کرد.

محافظ برق هوشمند چیست؟

محافظ برق هوشمند نوعی محافظ است که دارای نمایشگر دیجیتال است و میزان جریان و ولتاژ را نمایش می دهد. این محافظ، امنیت در برابر افزایش و کاهش ولتاژ را برای کلیه وسایل برقی شما فراهم می کند. با استفاده از این محافظ دیگر نیازی به خرید محافظ برق برای تک تک وسایل نیستید. این محافظ لوازم شما را از تمامی خطرات برقی مانند دوفاز شدن، نول برگشتی، شوک الکتریکی در اثر صاعقه، آمبولانسی خطوط، جریان های موتوری، قطع ناگهانی برق، نوسان برق و … محافظت می کند.

برای استفاده در منزل می توانید از نوع محافظ برق هوشمند ولتاژ و جریان 80 آمپر استفاده کنید. این محافظ از نوع تکفاز است. در مراکز صنعتی بزرگ و ساختمان بزرگ اداری و تجاری از محافظ برق هوشمند ولتاژ و جریان 100 آمپری استفاده می شود که سه فاز است.

سوالات متداول

1. بهترین محافظ برق برای فر برقی منزل چیست؟

در صورت استفاده از یک محافظ کلی، محافظ برق هوشمند ولتاژ و جریان 80 آمپر، برای حفاظت کلیه لوازم برقی مناسب است.

2. تفاوت محافظ برق هوشمند ولتاژ 80 آمپر و محافظ برق هوشمند ولتاژ و جریان 80 آمپر چیست؟

تفاوت این دو نوع محافظ پشت کنتوری، در نمایشگر و حفاظت جریانی است که محافظ برق هوشمند ولتاژ و جریان 80 آمپر دارد.

3. از محافظ پشت کنتوری برای چند واحد می توان استفاده کرد؟

هر محافظ پشت کنتوری مختص به یک واحد مسکونی است.

4. برای 17 کلید، 17 پریز و دو عدد یخچال و فر برقی چند محافظ برق نیاز دارم؟

برای کلیه موارد ذکر شده تنها استفاده از یک محافظ ولتاژ هوشمند کافی است.

author-avatar

درباره اعظم کریمی

به پژوهش درباره تجهیزات صنعت برق علاقه دارم و نویسنده مقالات تخصصی و آموزشی در زمینه تجهیزات صنعت برق هستم.سعی دارم برای افزایش آگاهی علاقمندان، اطلاعات تجربی و فنی خودم را به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *