تجهیزات الکترونیکی, آموزشی

محافظ برق چیست؟

محافظ برق چیست؟

امروزه همه ما با وسایل برقی سرو کار داریم. در منزل، محل کار و هرجا که از لوازم الکتریکی استفاده می کنیم، سعی در نگهداری بهتر و افزایش طول عمر مفید آن ها داریم. پرسش مهم این است: چطور عمر مفید دستگاه های برقی را افزایش دهیم؟ پاسخ این است: محافظ برق. محافظ برق در زمان نوسان برق از آسیب به لوازم الکتریکی و بروز خطرات احتمالی پیشگیری می کند. در ادامه بیشتر با محافظ برق و انواع آن آشنا می شوید.

آشنایی با محافظ برق

استفاده از محافظ برق جهت پیشگیری از وارد آمدن خسارت به دستگاه الکتریکی بسیار ضروری است. این وسیله با قطع کردن برق ورودی دستگاه در زمان ایجاد افت یا افزایش ولتاژ خارج از محدوده مجاز عمل می کند. محافظ برق، لوازم الکتریکی شما را در برابر آسیب ناشی از نوسانات ایمن می کند. عملکرد چراغ های محافظ برق به این شکل است:

هر محافظ برق ساده ای دارای سه چراغ ال ای دی به رنگ های سبز، زرد و قرمز می باشد. وقتی که چراغ ال ای دی قرمز روشن می شود، یعنی ولتاژ ورودی دستگاهمان کمتر از 180 یا بیشتر از 240 هست.

زمانی که چراغ زرد محافظ برق روشن است، یعنی ولتاژ بین 180 تا 240 ولت است. در این وضعیت محافظ برق در حال بررسی ثابت بودن ولتاژ است. بعد از این مرحله، چراغ سبز محافظ روشن شده و ولتاژ وارد مدار می شود. در صورتی که در ابتدا زرد و سپس قرمز شد، به این معنی است که دارای نوسان است و جریان برق و ولتاژ را وارد دستگاه نمی کند.

وقتی چراغ سبز روشن باشد و بعد از آن چراغ زرد روشن شود، به معنای نوسان برق است. در این موقعیت محافظ برق جریان و ولتاژ را بررسی می کند. اگر ولتاژ و جریان نرمال باشند، برق را وصل و در غیر این صورت، برق را قطع می کند.

دلیل حساسیت محافظ برق چیست؟

گاهی نوسان برق باعث خراب شدن آسانسور ساختمان می شود. اگر شما در طبقه پنجم سکونت داشته باشید، در این صورت مجبورید تا زمان تعمیر آن، پله‌های زیادی را برای رسیدن به واحد خود بالا بروید. این امر علاوه بر ایجاد حس خستگی، باعث صرف زمان بسیاری می شود. در حالی که با داشتن یک محافظ برق برای آسانسور، از پیش آمدن چنین وقایعی جلوگیری می شد.

در منازل و مکان های با ابعاد کوچک وسایلی نظیر کامپیوتر، یخچال، کنسول بازی، کولرگازی و … هم نیاز به محافظت در برابر نوسان برق دارند. در ابعاد وسیع‌تر، لوازم الکترونیکی با قدرت و توان بیشتر مانند دستگاه های تولید، CNC و سایر وسایل الکترونیکی در کارخانه ها، رادیولوژی بیمارستان ها و … به محافظت در برابر کاهش یا افزایش ولتاژ نیازمندند.

با محافظ برق، درصورت وقوع اختلاف ولتاژ، می توانیم از دستگاه های الکتریکی محافظت کنیم. حساسیت محافظ برق به میزان ولتاژی است که برای آن تعریف شده است. مهم است بدانیم میزان ولتاژ محافظ برق انتخابی ما با محدوده ی ولتاژ ایمن دستگاه متناسب باشد. در صورت عدم سازگاری با دستگاه موجب بروز خسارت می شود.

نوع دیگری از محافظ های برق هوشمند هستند که در ادامه بطور کامل با آن ها آشنا می شوید.

انواع محافظ برق

انواع مختلفی از محافظ برق در بازار موجود است. هر محافظ برق برای دستگاه مخصوصی ساخته شده است. دقت داشته باشید که در هنگام تهیه‌ی آن باید به تناسب دستگاه با نوع محافظ برق انتخابی تان دقت کنید.

در این قسمت به معرفی چند نوع از محافظ برق رایج در بازار اشاره می کنیم:

1. محافظ برق وسایل دارای برد الکترونیکی

3محافظ برق وسایل دارای برد الکترونیکی

برای محافظت از قطعات و بردهای الکتریکی وسایل برقی، نیاز به استفاده از محافظ برق داریم. محافظ برق، از سوختن برد الکتریکی در هنگام نوسان برق جلوگیری می کند. مهم است که متناسب با ویژگی های دستگاه موردنظر، محافظ برق هماهنگ با آن را انتخاب کنید.

در صورتی که میزان ولتاژ در محدوده موردنیاز دستگاه نباشد، باعث آسیب رسیدن به آن می شود. به مرور زمان روی کارایی آن تاثیر خواهد داشت. زمان تاخیر در این نوع محافظ برق، بین 1 تا 2 دقیقه است. زمانی که میزان ولتاژ بیشتر یا کمتر از محدوده‌ی مجاز شود، برق دستگاه را قطع کرده و زمانی که به محدوده ی مناسب رسید، برق دستگاه را وصل می کند.

از جمله وسایل دارای برد الکتریکی می توان به تلویزیون، کامپیوتر، لپ تاپ، اتو بخار و … اشاره کرد.

2. محافظ برق وسایل دارای موتور

محافظ برق وسایل دارای موتور

دسته ای دیگر از لوازم الکتریکی، دارای موتور هستند و به دلیل هزینه ی بالای تهیه ی آن اهمیت بیشتری دارند. پس باید از شوک های الکتریکی در امان بمانند. محافظ برق این نوع دستگاه ها به زمان تاخیر بیشتری برای به تثبیت رسیدن میزان ولتاژ نیاز دارد. این زمان تاخیر در دستگاه‌های موتوری بین 4 تا 6 و یا در برخی بین 3 تا 5 دقیقه می باشد. از جمله دستگاه‌های موتوری می توان به یخچال و فریزر، کولرگازی، لباسشویی، ماینر و … اشاره کرد.

3. محافظ برق هوشمند

این محافظ ها برای محافظت از کلیه وسایل الکتریکی در مکان های مختلف کاربرد دارد. یک محافظ برق هوشمند تهیه کنید و داخل جعبه فیوز و بعد کنتور نصب کنید. با این کار تمامی وسایل الکتریکی شما از خطر نوسانات در امان هستند. از انواع محافظ برق هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

الف. محافظ هوشمند ولتاژ 80 آمپر

این نوع محافظ برق، از نوع هوشمند بوده و از کلیه وسایل الکتریکی شما تا 80 آمپر مصرفی محافظت می کند. محافظ هوشمند ولتاژ 80 آمپر تکفاز است. دارای صفحه نمایش LED است که میزان برق ورودی مدار را نمایش می دهد. مناسب برای منزل و یا اداره و شرکت های کوچک می باشد.

DF-80V-1P 1
ویژگی های محافظ هوشمند ولتاژ 80 آمپر
 • حفاظت در برابر نوسانات
 • کارایی فوق العاده
 • دارای رله 80 آمپر قدرتمند داخلی
 • جریان نامی برای بارهای تیپ A : AC-7A80
 • بدون نیاز به کنتاکتور اضافی
 • دارای نمایشگر میزان ولتاژ
 • دارای پارامترهای قابل تنظیم ولتاژ و زمان

مشاهده ویژگی های کامل محافظ هوشمند ولتاژ 80 آمپر

ب. محافظ هوشمند جریان و ولتاژ 80 آمپر

اگر برای محافظت از وسایل برقی خود به دنبال محافظ برق هستید. یکی از بهترین محافظ های برق، محافظ هوشمند جریان و ولتاژ 80 آمپری می باشد. این دستگاه الکترونیکی وسایل شما را از خطرات ناشی از افت یا افزایش ولتاژ حفظ می کند. در زمان ورود اضافه ولتاژ و یا کاهش آن، برق خروجی را قطع می کند. تفاوت آن با نوع قبل اضافه شدن ویژگی نمایشگر جریان می باشد.

DF-80VA-1P 1
ویژگی های محافظ هوشمند جریان و ولتاژ 80 آمپر
 • حفاظت در برابر کاهش و افزایش ولتاژ
 • دارای نمایشگر میزان ولتاژ و جریان خروجی
 • قابل نصب روی ریل mm35
 • دارای قابلیت کالیبره کردن ولتاژ و جریان
 • دارای پارامترهای قابل تنظیم و شخصی سازی

مشاهده ویژگی های کامل محافظ هوشمند جریان و ولتاژ 80 آمپر

ج. محافظ هوشمند جریان و ولتاژ 100 آمپر(سه فاز)

مجتمع های بزرگ، هتل ها و یا هر مکان صنعتی بزرگ نیازمند به استفاده از محافظ برق است. بهترین محافظ برق برای این حجم از لوازم چیست؟

محافظ هوشمند جریان و ولتاژ 100 آمپر، سه فاز است. این محافظ برق، بهترین گزینه برای حفاظت از کلیه لوازم برقی محیط مورد نظر شما می باشد.

DF-80VA-3P 1

گاهی به این محافظ برق هوشمند، کنترل فاز و بار (سه فاز و یک نول) گفته می شود. هر تجهیزی برای کار کردن نیازمند جریان است. بار یا جریان، میزان برقی است که دستگاه از شبکه برق شهری دریافت می کند. این محافظ برق هوشمند، قابلیت نمایش میزان جریان و ولتاژ را داراست. پارامترهای تنظیمی آن، شما را برای استفاده بهینه از لوازم برقی تان یاری می کند.

ویژگی های محافظ هوشمند جریان و ولتاژ 100 آمپر(سه فاز)
 • دارای نمایشگر جریان و ولتاژ
 • قابل نصب روی ریل 35mm
 • دارای پارامترهای تنظیمی فراوان و قابل شخصی سازی
 • قابل کالیبره کردن ولتاژ و جریان

مشاهده ویژگی های کامل محافظ برق هوشمند جریان و ولتاژ 100 آمپر(سه فاز)

سوالات متداول

1. آیا محافظ برق یخچال با سایر محافظ برق ها متفاوت است؟

بله. در تهیه ی محافظ برق یخچال به زمان تاخیر آن دقت کنید. باید بین 4 تا 6 دقیقه و یا بین 3 تا 5 دقیقه باشد.

2. آیا برای همه وسایل برقی می توان از یک محافظ برق استفاده کرد؟

بله. پیشنهاد ما استفاده از یک محافظ برق هوشمند برای محافظت از کلیه وسایل شماست.

3. محافظ برق مناسب هتل کدام دسته است؟

شما برای مکان بزرگ مانند هتل ها و یا مراکز صنعتی می توانید از محافظ برق هوشمند جریان و ولتاژ 100 آمپر(سه فاز) استفاده کنید.

author-avatar

درباره اعظم کریمی

به پژوهش درباره تجهیزات صنعت برق علاقه دارم و نویسنده مقالات تخصصی و آموزشی در زمینه تجهیزات صنعت برق هستم.سعی دارم برای افزایش آگاهی علاقمندان، اطلاعات تجربی و فنی خودم را به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *